menusearch
peykparishan.ir

مهندس پرویز اوسطی: امیدواریم که دولت آینده مشکلات اساسی شهرستان های قروه و دهگلان را مورد توجه جدی قرار دهد

۱۴۰۰/۵/۶ چهارشنبه
(0)
(0)
مهندس پرویز اوسطی: امیدواریم که دولت آینده مشکلات اساسی شهرستان های قروه و دهگلان را مورد توجه جدی قرار دهد
 مهندس پرویز اوسطی:  امیدواریم که دولت آینده مشکلات اساسی شهرستان های قروه و دهگلان را مورد توجه جدی قرار دهد

 

مهندس پرویز اوسطی در نطق میان دستور مجلس با تذکر به وزرای دولت؛


امیدواریم که دولت آینده مشکلات اساسی شهرستان های قروه و دهگلان را مورد توجه جدی قرار دهد


پیک پریشان/ پرویز اوسطی در جلسه علنی روز سه‌شنبه (5 مردادماه) مجلس شورای اسلامی، در نطق میان دستور خود با عرض تبریک ایام دهه امامت و ولایت گفت: از حضور و مشارکت حماسی حداکثر مردم در انتخابات ۲۸ خرداد که به راستی نمود و تبلور عینی و عملی عزم و اراده خود برای دخالت در سرنوشت کشور را در پای صندوق های رای به نمایش گذاشتند، تشکر می کنم. این مردم با درک درست از این رویداد سیاسی -اجتماعی و پدیده مهم در نظام مردم‌سالار جمهوری اسلامی و در شرایطی که دشمنان این مرز و بوم چشم امید به کاهش مشارکت داشتند، افتخار بزرگ دیگری را در تاریخ این سرزمین رقم زدند.


خبرگزاری خانه ملت نوشت، نماینده مردم قروه و دهگلان افزود: عرض تبریک دارم خدمت همه منتخبین عزیز به ویژه رئیس جمهور منتخب آیت الله دکتر رئیسی که اعتماد مردم را به دست آورده و امید است درایت و رویکرد عملگرا، ولایی و انقلابی ایشان با تاکید بر توسعه و عدالت در کنار اتخاذ الگوهای مدیریت موفق و کارآمد ،زمینه‌ساز حل بسیاری از دشواری‌ها و چالش‌های موجود به ویژه در حوزه اقتصاد، معیشت واشتغال امروز جامعه شود.
اوسطی تاکید کرد: انتظار است رئیس جمهور منتخب با انتخاب اعضای هیات دولت، استانداران و مدیران، شایسته سالاری را به معنای واقعی مد‌نظر قرار دهد و از ظرفیت نخبگان همه مناطق کشور، اقوام و مذاهب، بالاخص کردستانی ها که جایگاه ضعیفی در مدیریت کلان کشور دارند، برای ساختن ایران قوی و پیشرفته استفاده کنند.


وی با اشاره به مشکلات حوزه انتخابیه ادامه داد: با توجه به مردمان مقاوم و همیشه در صحنه این دیار محروم لازم است توسط مسئولین و دولت آینده موارد اعلامی مورد توجه قرار گیرد؛
نماینده مردم قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: تذکر اول من به رئیس جمهور و وزرای اقتصادی است، از مهمترین عوامل بالفعل نشدن ظرفیت ها و پتانسیل های بالقوه استان های محرومی چون کردستان، سرمایه است. وسیع ترین منبع تامین سرمایه در ایران تاکنون منابع بودجه کشور بوده که ۷۰ درصد آن در اختیار شرکت‌های دولتی قرار دارد که از ۷۰ سال پیش تاکنون به تدریج از محل منابع عمومی و بیت المال شکل گرفته و موجب رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال در مناطق اطراف خود شده است.


عضو مجمع نمایندگان استان کردستان در مجلس افزود: آیا مناطق محروم هیچ مزیت اقتصادی نداشته اند؟ بی بهره ماندن کردستان از آثار اقتصادی ناشی از عدم وجود این شرکت‌ها در طول ده ها سال را شاهد بوده ایم، لذا لزوم سرمایه‌گذاری شرکت‌های دولتی با الزامات قانونی به عنوان راهبرد و جبران عقب ماندگی های موجود، مطالبه به‌حق مردم است و لازم است مورد توجه جدی دولت مردان در دولت آینده قرار گیرد.


این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی خطاب به وزیر راه و شهرسازی مطرح کرد: تذکر بعدی من به وزیر راه و شهرسازی است، با توجه به واگذاری‌های وظیفه ساخت راه‌های روستایی به ادارات راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، از اواسط سال ۹۸ در قالب طرح" ابرار" با عنایت به اینکه شاخص برخورداری از آسفالت روستاهای منطقه نسبت به میانگین کشوری، بیست درصد پایین‌تر و ضرورت بازسازی 35 تا 40 درصد جاده های موجود که دچار تخریب اساسی شده‌اند، متاسفانه عدم تکافوی اعتبارات و کمبود و فرسودگی ماشین آلات راهسازی در عمل، توان عملیاتی در تحقق اهداف سازمانی و خدمت‌رسانی به مردمان دو شهرستان، به حداقل ممکن کاهش یافته و با توجه به سردسیر بودن منطقه و فرصت محدود کارهای عمرانی، لازم است با تأمین ماشین آلات مورد نیاز، غفلت های صورت گرفته از گذشته جبران شود.
وی ادامه داد: در خصوص اتمام پروژه ملی راه آهن همدان-سنندج همچنین تامین زمین برای بهره‌مندی کلیه متقاضیان طرح اقدام مسکن ملی در دو شهرستان قروه و دهگلان پیگیری لازم صورت پذیرد.


اوسطی در تذکری به رئیس جمهور و وزرای جهاد، کشور و نیرو ادامه داد: خشکسالی حاکم در منطقه مانند سایر مناطق کشور خسارت‌های جدی به بخش کشاورزی، زراعت، باغبانی و دامداری وارد کرده است. به نحوی که با خشک شدن شدید قنوات، چشمه ها و کاهش آبدهی چاه ها و فروش دام های مولد، اقتصاد تک بعدی مردم که وابسته به کشاورزی است در معرض تهدید و نابودی قرار گرفته است و متأسفانه صندوق بیمه کشاورزی در ارزیابی خسارت های وارده به کشاورزان تنگ نظرانه عمل می کند، لازم است ضمن پایش و مدیریت دقیق شرایط در خصوص تامین نهاده‌های دامی مورد نیاز بیش از ۵۰۰ هزار واحد دامی در منطقه جبران خسارت خشکسالی و تخصیص اعتبارات کافی برای امهال تسهیلات کشاورزان، اقدام فوری انجام شود تا اندکی از آلام سربازان تولید کاسته شود.


وی افزود: بیش از یک دهه از ساخت و آبگیری دو سد کوچک سورهال و سنگ سیاه در شهرستان قروه ودهگلان می‌گذرد، اما متأسفانه اجرای شبکه های اصلی و فرعی پایاب دو سد در حدود ۴ هزار و ۴۵۰ هکتار، ۶۲ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، سالیان طولانی است که معیشت و اقتصاد ده‌ها روستای پایین دست را تحت تاثیر جدی قرار داده است؛ لذا لازم است با تامین حداقل ۸۰۰ میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز نسبت به اتمام و پایان هر دو پروژه اقدام شود و همچنین تکمیل سامانه انتقال آب کشاورزی جاده سورهال- سنگ سیاه با ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی از محل تسهیلات ماده ۵۶ قانون الحاق پیش بینی شده که لازم است با تعیین تکلیف اعتبارات لازم و اتمام پروژه با انتقال حداقل ۹۰ میلیون مترمکعب آب به دشت های قروه و دهگلان و چهاردولی از مرگ دشت های منطقه جلوگیری به عمل آید.


این نماینده مجلس یازدهم در ادامه نطق خطاب به وزیر بهداشت و درمان تاکید کرد: مایه شرمساری است که تنها بیمارستان فرسوده کشور که توسط گروه عمران و جهاد سازندگی در اوایل انقلاب ساخته شده، در شهرستان قروه قرار دارد. در حالی که در بسیاری از مناطق با شرایط مشابه هتل بیمارستان ها ساخته اید؛ پس از بازدید معاون درمان شما از منطقه و پیگیری‌های صورت گرفته مجوز بیمارستان 168 تختخوابی را صادر نموده، اما می بایست بابت اجرای هر چه سریعتر ماده ۲۳ در خصوص اجرایی شدن آن تصمیم گیری شده و نسبت به تامین تجهیزات و امکانات ضروری و فعلی، دستگاه ام آر آی، سنگ شکن و سی تی اسکن و دیگر امکانات مورد نیاز در دو شهرستان اقدام کنید.


اوسطی در تذکری دیگر به وزیر صمت تاکید کرد: شرکت فولاد زاگرس قروه که سهام اصلی آن مربوط به ایمیدرو بوده، متأسفانه به دلیل عدم مراقبت وزارت صمت با سوء مدیریت از سال ۹۱ تعطیل شده و در سال ۹۷ به تملک بانک بانک سپه درآمده است و جزو سرمایه های راکد و به گل نشسته کشور محسوب می‌شود؛ باعث بیکاری مستقیم و غیرمستقیم بیش از هزار نفر در منطقه شده است. با توجه به تذکر و نامه ها و مکاتبات عدیده، اراده‌ای برای احیای مجدد آن وجود ندارد.


نماینده مردم قروه و دهگلان در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: امیدوارم مجلس یازدهم در سال دوم کاری، در کنار دولت جدید و قوه قضاییه و همکاری سایر ارکان نظام، راه و مسیر خود را که حرکت در مسیر تحقق عدالت در همه عرصه هاست محکم تر از گذشته دنبال نماید./

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر