menusearch
peykparishan.ir

مراقب گرگ های در لباس میش باشیم

۱۴۰۰/۳/۲۳ یکشنبه
(5)
(0)
مراقب گرگ های در لباس میش باشیم
مراقب گرگ های در لباس میش باشیم

 

انتخابات شورا و سخنی با وجدان ها؛

 

مراقب گرگ های در لباس میش باشیم


پیک پریشان/ لیلا منتشلو- همانطور که می دانید ما در کشوری زندگی می کنیم که مردم سالاری دینی بر آن حاکم است. مردم سالاری به همان نظام جمهوری و مشارکت مردم در اداره امور کشور گفته می شود. در این نوع حاکمیت، همه مردم اعم از زن و مرد در اداره امور کشور دخیل هستند و در آن حق انتخاب دارند. چرا که شهروندان در هر جایگاه و موقعیت خود و در هر مرحله ای از زندگی ایفای نقش می کنند. از این زاویه وقتی به شهرهای کوچک مانند دلبران، دزج و سریش آباد در شهرستان قروه نگاه می کنیم شاهد استقرار نهاد شورا، شهرداری و بخشداری در این شهرها به مرکزیت بخش هستیم که به آنها تعلق گرفته است و در حقیقت به خاطر حاکمیت و حضور مردم جایگاه شورا، شهردار و یا بخشدار استمرار دارد و از این نظر باید این مسئولین با جان و دل در انجام وظایف خود به مردم خدمت کنند و از چگونگی عملکرد خویش برای مردم سخن بگویند. و از طرف دیگر این حق را برای مردم شهر یا بخش خود قائل باشند که آنها حق انتقاد و مطالبه گری در جهت رفاه و آسایش جامعه خویش برابر با حداقل حقوق قانونی دارند.


اما نگاهی به عملکرد شوراها، شهرداران و بخشداران شهرستان قروه نشان می دهد که در نتیجه کارکرد و عدم شفافیت درست، سطح توقعات شهروندان ازآنها پایین آمده و همین امر شاید باعث حضور و تعدد کاندیداهای شورا با نگاه برخورداری از حقوق و مزایای نهاد شورا و تلاش برای رسیدن به جایگاه شهرداری و حتی بخشداری می شود.


وقتی شورای یک شهر و یا شهرداری پاسخگوی عملکرد خویش برای شهروندان نیست و رفتار مستبدانه و بی اهمیت به نظرات شهروندان دارد و حتی مردم را جاهل فرض می کند، تردیدی نیست که دوباره برای پست و مقام آمده اند و بیت المال و منافع شهروندان را در این زمینه قربانی می کنند. در نتیجه به انتخاب و حضور یک دوره در مسئولیت شورایی قانع نیستند و با این دیدگاه، برای بالا کشیدن جایگاه و اهداف خود، برای دوره های بعدی شورا هم ثبت نام می کنند.


لذا از این طریق در نظامی که جمهوری اسلامی نام دارد و مردم باید طبق قوانین و اصول اسلام در اداره امور کشور دخالت کنند و مطالبه گر عملکرد مسئولین شوند، فساد و شبهات علمکرد شوراها و شهردارها بیشتر از گذشته شده است؛ به این دلیل که مردم سالاری دینی و منافع مردم در نظر گرفته نمی شود.


در عرصه انتخابات پیش رو، متاسفانه برخی افراد که رنگ و بوی اسلام و مسلمانی را به خود گرفته اند، با یک سربند منقوش مذهبی و یک تسبیح و با دروغ و ریاکاری مردم را برای رای دادن به خودشان فریب می دهند. غافل از اینکه، اینها حتی به اصول دینی خود معتقد نیستند و هیچ اهمیتی برای مردم و دین مبین اسلام که گفته است "برای مردم خود بکوشید و از حق خود در این راه بگذارید" قائل نیستند.


برخی از این افراد نیز که خود را لایق دیدند و خود را منتخب مردم در نهاد شورا می بینند و البته برخی در گذشته هم منتخب مردم بوده اند، به جای اینکه در شهر و زادگاهی که متولد شده اند، حضور داشته باشند، به شهر دیگر مهاجرت کرده و اکنون که بوی رانت و امتیاز به مشامشان خورده است، بازگشته و دوباره برای نهاد شورا عرض اندام کرده اند. آیا چنینی افرادی می توانند ایفاگر مسئولیت اجتماعی شورا برای شهروندان باشند؟


شهروندان در عرصه سرنوشت ساز انتخابات، مراقب چنین گرگ هایی در لباس میش باشند و آگاه باشند که با برخی انسان هایی روبرو هستند که زندگی و مشکلات مردم برای آنها اهمیتی ندارد. زیرا فقط و فقط به دنبال منافع خود هستند. البته این اشخاص باید بدانند که حضور و نامزدی آنها، مایع ننگ مردم است و شهروندان با بصیرت و آگاهی خویش، اجازه میدان داری و حضور آنها در نهاد شورا را نخواهند داد.


لذا ای مردم اگر این احساس مسئولیت را دارید که شهر و زادگاه تان به توسعه شهری و عبور از بحران و تغییر وضعیت موجود نیاز دارد، در انتخابات شوراها با قاطعیت و حضور بیشتر شرکت کنید و با بصیرت و آگاهی لازم رای بدهید تا افراد شایسته و دغدغه مند و اصلح برای شورای شهر انتخاب شوند، نه گرگ هایی در لباس میش.

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر